Bugün 25 Temmuz 2014
- wwww.e.d.com
- HACKED BY E.D.
Untitled Document


Mesaj Ekle | Hepsini Gör

2010 - 19 Mayıs
Halk Oyunları
Hıdırellez Şenliği
23 Nisan Kutlamaları
Kýna Gecesi
Untitled Document
Soner Sayac V1.0.1
Sitemizi bugün 35 kişi,
Toplam 326158 kişi ziyaret etmiştir.
ortamenu.jpg
Untitled Document

GÜRPINAR (BULKAZ)

Çivril'e 17 km uzaklıkta, Çivril-Uşak Devlet Karayolu Asfaltı üzerinde, yaylada kurulmuş şirin bir Kasabamızdır. Kasabanın Adı 1961 yılına kadar Bulkaz idi. Bulkaz İsminin, bu çevreye yerleşen insanların, ziraat yap, kaz, çalış ve bul sözlerinden geldiği Söylenmektedir (Bul-Kaz). Başka bir söylentiye göre de, Kasabanın 5 km. Güneyinde Karacalar Köyünden iki çocuk, kaz otlatmakta iken, çocuğun biri kazını kaybeder. Diğer çocuğa "Bul Kazımı" diye diretir. Kazlar, suyu çok sevdiğinden, kaynağın oluşturduğu gölete gelmişlerdir. Sahipleri tarafından arandığında burada bulunur. Bunun için de bu yerleşme yerine, kazın bulunduğu yer manasında, (Bulkaz) adının verildiği söylenir. Diğer bir rivayete göre ise arazide bulunan antik eserlerin çokluğundan kazarak bulmaktan esinlenerek Bulkaz olarak adlandırıldığı söylenmektedir. 1961 Yılında da bol ve gür kaynak suyundan dolayı, Gürpınar adı verilmiştir.


Eski yerleşim yeri olan yaka yolu erenler mevkisinin zamanla yağmalanması
ve doğal afetlere maruz kalması nedeniyle şimdiki Bulkaz mahallesi olarak adlandırılan yerde kurulmuş olup, mahallede bulunan kervan kuyuları ve Selçuklu hamamı ve yöredeki Roma mezarları ve Büyük İskender zamanında kullanılan Caber Kalesi göz önüne alınarak Antik yunan zamanında kurulduğu tahmin edilmektedir. Buna örnek olarak Sebantiyan olarak adlandırılan Sivaslı Selçikler kasabası höyüğünün benzerlerinin Taşpınar ve Çil höyüğü olarak halen mevcut olmaları, çevrelerindeki arazilerde çıkan lahit mezarlardır.
Köyde okul olarak kullanılan, Kurtuluş Savaşında Yunan karargahı ve günümüzde konut olarak kullanılan Salim ERHAN'a ait ev, Zindan olarak kullanılan Kebir Camii, Selçuklu Hamamı, Erenler mevkiindeki köy harabesi, Ağaçbeyli yolundaki Efe mezarları, Bileşe mevkiinde bulunan Kurtuluş savaşı mezarları, Taşpınar Höyüğü, Yukarı bağlar mevkisinde bulunan Roma mezarları, Caber kalesi kalıntıları, Çil höyüğü, baskınlara karşı Yunan devriyelerinin kullandığı sığınaklar ve Cabar köyü istihkamları Kasabanın tarihi yerleridir.


Kasaba 1954 Yılında Belediyelik Olmuştur.
Belediye başkanları ad ve soyadları ile görev tarihleri:

I- İlk Belediye Başkanı Süleyman BULKAZLI 1954-1955 Yılları
II-Kemal EREN 1956-1960 Yılları
III-Yaşar TEKİNSAV-Süleyman MANİSALI-İsmail AKAR  1960-1963 yılları atama ile görevli
IV-Kemal EREN 1963-1967 Yılları
V- Alaettin ÖZDEMİR 1968-1972 Yılları
VI-Ahmet Ali TÜTÜNCÜ 1973-1978
VII-Osman SAKARYA 1978-1980
VIII-Hasan KOCABAŞ,Kadir ALTUNAY 1980-1984
IX-Mustafa ÇAKAR  1984-1989
X- Ramazan ÖZDEMİR 1989-1994
XI-Adem GÜNGÖR     1994-1999
XII-Ramazan ÖZDEMİR 1999-2004
XIII-Halit GÜNGÖR 2004- 2009
XIV-Halil ARIKAN 2009 - Devam ediyor

1997 Nüfus sayımına göre nüfusu 3885 olan Gürpınar’ın Yurt dışında çalışanlarının sayısı 1545’dir.


Kasabanın Ekonomisi, Tarıma Dayalıdır. Hububat, Şeker Pancarı, Afyon, Tütün,  Fasülye ve çeşitli sebzelerin ziraatı yapılır. Meyvecilik yaygın değildir. Küçük baş hayvan ve sığırcılıkta, mera hayvancılığı olarak sürdürülür.
Kasabada yıllık ortalama buğday 100 ton, arpa 100 ton, nohut 50 ton, kuru fasulye 2 ton, mısır 5 ton, haşhaş 50 ton, şeker pancarı 20.000 ton civarındadır. Kasabada Karpuz, hıyar, domates ve soğan üretimi yapılmakta olup yıllık üretim, karpuz 500 ton, domates 100 ton, hıyar 100 ton, soğan 50 ton civarındadır.
Hayvancılıkta  büyükbaş olarak sığır sayısı 1600 civarında olup, küçükbaşlardan koyun ve keçi sayısı:1500-2000 civarındadır.

 Ticaret Hayatı, Diğer Kasabalara göre biraz daha canlıdır. Kamyon nakliyeciliği de önemli olup, Çivril merkezden başka, Nakliyeciler Kooperatifi bu kasabamızda vardır. Kasabada bol miktarda Meşe Ağaçları ve meşelikler vardır. Ayrıca Pınar suları çevresi de oldukça yeşilliktir .
Turistlik yer olarak, Kasabanın Kuzey Doğusundaki kaynak suyu çevresi vardır. Mevcut Resturant, ziyaretçilerin her türlü ihtiyacı karşılayacak durumdadır. Kasabada iki İlkokul, bir Ortaokul mevcuttur. Bunlardan başka resmi kuruluş olarak Belediye Başkanlığı,  Ziraat Teknisyenliği, Ptt, Tedaş, Tarım Kredi Kooperatifi, Pancar kooperatifi, S.S.Bulkaz Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Kasabada faaliyetleri bulunan Gürpınar Belediye Spor Kulübü Derneği, Atatürk'çü Düşünce Derneği şubesi, Cami Yaptırma ve yaşatma Derneği, Okul koruma ve yaşatma derneği Vardır.
Kasabanın yüzde 80'i okur yazardır.
Yetiştirdiği büyükler: Prof.Dr.Çetin KOÇAK, Yetiştirdiği ünlü sporcular: Kasabada Güreş sporunda Türkiye şampiyonasında dereceye girmiş ve milli takımda ülkemizi temsil etmiş Güreşçi Mustafa ÇAKMAK Yetişmiştir. Halen geleneksel sporlar federasyonunda hakem olarak görev yapmaktadır.


Yöreye özgü türküler ve hikayeleri maniler atasözleri şiirler ve bilmeceler tekerlemeleri vardır. Bunlara örnek olarak Cabar türküsü, Vehbi türküsü, Yan Osman'ın türküsü, Fatma ile Mahmut'un türküsünü verebiliriz.
Cabar Türküsü: Yunan işgali sırasında Cabar Köyünde yaşayan Emine kızın Yunan askerlerince Gökpınar çeşmesinde Saldırıya uğrayıp ölümü üzerine ağıt olarak yakılmıştır
Gökpınara testi de koydum dolmadı,
Yangın Cabar’da eğri de fesli kalmadı.
Martinimin ucunda Yunan demiri,
Ağlama Cabar bu kumandanın emiri.
Karayaşlar yeşil giyer donunu,
Şeher Cabar ahrete dönmüş yönünü.
Şu Cabarın eriğine dalına,
Varın bakın poturların halına.
Aymı doğdu, günmü doğdu yayıldı,
İnce belli emine bir kurşunda bayıldı

Belediyemizin güvenlik ka-meralarından yapılan canlı yayın aşağıdaki programla izlenebilmektedir.

PROGRAMI İNDİR
Yardım Al

- 30 haziran geçti.
- Bodur Elma
- CENNETTEN DİYAR
- Bu İsimleri tanıyan varmı?
- GÜRPINAR
- Telefon Rehberi
- Resmi Kurumlar
- Esnaflar
T.C. Gürpınar Belediye Başkanlığı - Çivril / DENİZLİ Tel: 0(258) 742 6006 - 0(258) 742 6616 e-mail: iletisim@gurpinar.bel.tr |Grafik&Programlama : Soner Dican